עיריית תל אביב-יפו אישרה שורה של תוכניות איחוד וחלוקה בשכונת התקווה

מאת: מערכת יום יום בתל אביב ● 31/12/2020 12:55 ● ערב ערב 2100
המהלך להסדרת רישום הנכסים בשכונת התקווה תופס תאוצה: היום (ד') אישרה הועדה המקומית לתכנון של עיריית תל אביב-יפו הפקדת שלוש תוכניות איחוד וחלוקה בהיקף של 45 דונם. עלות המהלך 50 מיליון שקל, והוא צפוי להביא להסדרת הרישום על פני 400 דונם. כיום רשומות הבעלויות בשיטת ה"מושע" – באופן המקשה על ביצוע פעולות בסיסיות, דוגמת מכירת נכסים, נטילת משכנתאות או הוצאת היתרים.
עיריית תל אביב-יפו אישרה שורה של תוכניות איחוד וחלוקה בשכונת התקווה

הוועדה המקומית לתכנון ובניה של עיריית תל אביב-יפו אישרה היום (ד') את הפקדתן של שלוש תוכניות איחוד וחלוקה (רה-פרצלציה) בשכונת התקווה בתל אביב-יפו , במטרה להסדיר את הבעלות בנכסים בשכונה. שלוש התוכניות צפויות לאפשר רישום מסודר בטאבו על פני שטח של כ-45 דונם מקרקעות השכונה. אלה יצטרפו לתוכנית רביעית שהפקדתה אושרה במהלך נובמבר. בסך הכל מקדם כיום מינהל ההנדסה של העירייה 12 תוכניות מסוג זה, על מנת להביא להסדרת הרישום על פני כ-400 דונם של קרקעות השכונה. עלות ההשקעה הכוללת של עיריית תל אביב-יפו במהלך צפויה לעמוד על 50 מיליון שקלים.

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי: "הסדרת הבעלות מהווה בשורה של צדק חברתי למאות משפחות בשכונת התקווה, שהעירייה משקיעה עשרות מיליוני שקלים בקידומו. ההסדרה תביא לצמצום פערים ולחיזוק הקהילה המקומית, והיא חלק מתוכנית רבת-שנים לקידום השכונה, כולל השקעות גדולות בתשתיות, תעדוף בשירותי חינוך ותרבות, שדרוג כולל של המרכז הקהילתי "בית דני" ושוק התקווה המהווים את הלב הפועם של השכונה, ועוד. יחד עם הרכבת הקלה שבעוד מספר שנים תעבור בשכונה – התקווה עוברת מהפכה של ממש".

מאז נוסדה שכונת התקווה, בשנות ה-30 של המאה הקודמת, מעולם לא נערכה חלוקה של המגרשים בשכונה לחלקות (פרצלציה), ורישום הנכסים בטאבו נעשה באמצעות "מושעות" – רישום משותף של מספר רב של בעלים בחטיבות קרקע גדולות, ללא קביעת גבולות המגרש של כל אחד מהבעלים. מצב זה מקשה על התושבים לבצע פעולות בסיסיות כגון ביצוע עסקאות מכירה וקניה של דירות בשכונה, נטילת משכנתא, הוצאת היתרים להרחבת ושיפוץ הדירות ועוד.

על מנת לתקן מצב זה, יזמה העירייה מהלך תכנוני לאישור תוכנית פרצלציה חדשה, שתכלול גם רישום מסודר של כלל בעלי הנכסים בשכונה בטאבו. לצורך כך, נשכרו שירותיהן של חברות ניהול תכנון, ומגוון יועצים בהם שמאים,  מודדים, אדריכלים ועוד. המהלך צפוי לאפשר הרחבה משמעותית של הבניה בשכונה, לאפשר נטילת משכנתאות, להגדיל את מספר העסקות בה ובסופו של דבר גם להשביח את ערכי הנכסים. עוד צפויה התוכנית לאפשר את הסדרת הדרכים בשכונה, ולהוסיף לה שטחים ציבוריים פתוחים. תוכניות דומות אושרו בשנים האחרונות בשכונות עזרא ושפירא השכנות.

בימים אלה מקיימת העירייה פעילות הסברה מול תושבי השכונה על מנת שייקחו חלק בתהליך הרישום. בין היתר, צפויה העירייה לקיים במהלך השבועות הקרובים מפגשי הסברה בזום עם תושבי השכונה אשר הנכסים שבבעלותם מצויים בשטח התוכניות המיועדות להפקדה. בעירייה קוראים לכלל ציבור בעלי הנכסים, כולל אלו המתגוררים כיום מחוץ לשכונה, לקחת חלק בתהליך על מנת שבעלותם תוסדר.


חדשות תל אביב יפו והסביבה - יום יום בתל אבי ביפו