25 בנובמבר – יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים

מאת: מערכת יום יום בתל אביב ● 27/11/2020 18:13 ● ערב ערב 2100
קמפיין תמרורי אזהרה ברחבי העיר ופעילות הסברה במוסדות החינוך* פעולה אמנותית אקטיביסטית שתוצג בכיכר אתרים הכוללת שמות הנשים שנרצחו השנה ע''י בני זוגן * מיצג אופנה של המעצב הבינלאומי אלון ליבנה בהשתתפות נטע ברזילי, לוסי אהריש, מירי מסיקה, ניב סולטן, סנדרה שדה ועוד*  כ-50 הרצאות מקצועיות בעברית ובערבית העוסקות באלימות כלפי נשים המעניקות כלים להתמודדות עם התופעה
25 בנובמבר – יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים
כרזות בית ספר רוז מצקין

כיכר אתרים עם שמות הנרצחות השנה על ידי בני זוגן - גלריה שלוש על שלוש

 

בניין העירייה יואר באור אדום עם המילה "די!"

 

לקראת יום המאבק הבינלאומי באלימות כלפי נשים שיערך ב-25 בנובמבר, תקיים עיריית תל אביב-יפו עשרות פעילויות להעלאת המודעות, הסברה וזיהוי של מערכות יחסים אלימות כלפי נשים. לעירייה, אשר חרטה על דגלה את החתירה לצדק חברתי ולשוויון, ישנה מחויבות עמוקה למאבק נגד אלימות כלפי נשים וליצירת חברה שוויונית ובטוחה.

 

העירייה, באמצעות הרשות העירונית לחוסן ושוויון חברתי תקיים השנה מספר פעילויות לציון המאבק באלימות נגד נשים במספר מוקדים הכוללים את מוסדות החינוך, המרחב הציבורי, בהרצאות מקוונות שיועברו על ידי אנשי מקצוע במסגרת פעילות מנהל קהילה, תרבות וספורט ומינהל השירותים החברתיים ושני מיזמים אמנותיים. כמו כן, בערב יום שלישי ה-24 בנובמבר יואר בניין העירייה באור אדום והמילה "די!"

 

פעילויות מטעם עיריית תל-אביב יפו סביב יום המאבק:

 

  • ברחבי העיר ובמוסדות החינוך יפורסם קמפיין רחב היקף שנעשה בשיתוף פורום מיכל סלה ויציג את חמשת תמרורי אזהר"ה בזוגיות -  אובססיביות, זוגיות דו פרצופית, הקטנה, רגישות קיצונית, הקדוש המעונה. מדובר בהנגשת ידע של מומחי אלימות במשפחה בצורה פשוטה וזכירה הכולל מספר מצומצם של תמרורים, עם סימבולים זכירים ושימוש בשפה פשוטה, המובנת לכולם.
  • תלמידות ותלמידים מ-25 בתי ספר שונים יחלקו ברחבי העיר כ-10,000 עלוני הסברה הזהים לקמפיין הפרסום – חמישה תמרורי אזהר"ה בזוגיות.
  • "רקמה אנושית אחת"- מיצג אופנה אמנותי בשיתוף המעצב הבינלאומי אלון ליבנה להעלאת המודעות לעוצמה הקיימת במגוון אנושי המהווה מנוע לשוויון וחוסן חברתי. המיצג יערך ב-25 בנובמבר במרכז עינב לתרבות וישתתפו בו נשים מוכרות, בניהן: נטע ברזילי/ אסתר רדה/ לוסי אהריש/ סנדרה שדה/ מירי מסיקה/ ניב סולטן/ ג'וי ריגר/ אליה/ מוניקה/ יעל רייך. ניתן להגיע לסקר.
  • "לא תרצח" - מיזם אמנותי אקטיביסטי שיערך בכיכר אתרים וחזית מבנה הקולוסאום בשיתוף של ליה גרסטנר ומיכל שפירא בעלות גלריה 3x3. על חלונות המבנה יודבקו מדבקות ענק עם שמות 22 הנשים שנרצחו השנה על ידי בני זוגן, תאריך ופרטי הרצח בחמש שפות שונות. בנוסף כ-100,000 מדבקות יודבקו ברחבה ביום האירוע על ידי ה"סטיקריות" - קבוצת נשים אקטיביסטיות הפועלת במרחב הציבורי ע״י הדבקת סיסמאות נגד אלימות לנשים ברחבי הארץ. 
  • כ-50 הרצאות מקוונות יועברו במשך שבוע שלם על ידי אנשי מקצוע, העוסקות במגוון נושאי אלימות כלפי נשים, ויעניקו כלים להתמודדות עם התופעה:
  • מינהל קהילה תרבות וספורט, יקיים באמצעות המרכזים הקהילתיים עשרות הרצאות משך שבוע שלם, המיועדות לתושבות ותושבי העיר בעברית ובערבית.
  • מינהל השירותים החברתיים, תחתיו פועל מרכז אור-נור לשלום המשפחה, המטפל באלימות במשפחה משך כל ימות השנה, יקיים הרצאות לקבוצות מגוונות בעיר, בהן: מטופלים מכורים לשעבר, פעילים, מתנדבים, אזרחים ותיקים ועוד.
  • העירייה תקיים גם סדרת הרצאות לעובדות ועובדי העירייה. 
  • במוסדות החינוך ייערכו שיעורים, הרצאות, פעילויות והקרנות סרטים בהם ייקחו חלק כ-5,000 תלמידות ותלמידים, בנושא תופעת רצח נשים, שיח על המושג ״גבר״, יצירת גבולות אישיים, מיניות בריאה בגובה העיניים, הקשר בין הטיק טוק לאלימות, האחריות החברתית כדרך אפקטיבית למניעת אלימות מינית, הרתמות הנוער למאבק באלימות מינית והכוח שבקולקטיב. 
  • תערוכת כרזות בלובי בנין העירייה - בית הספר רוז מצקין הפיק, יזם וביצע תערוכת כרזות בנושא אלימות כלפי נשים. התערוכה, שתוצב בלובי בניין העירייה, מציגה צילומים המלווים במשפטים: ״אל תתנו יד לאלימות״, ״אל תגידו לא שמענו״, ״אלימות היא מפלטם האחרונה של חסרי היכולת״ וכדומה. מגמת עיצוב שיער ואיפור של בית הספר אחראים על האיפור, מגמת הצילום צילמו את הפרויקט והכתוביות נכתבו על ידי כלל התלמידים.

 

הרשמה לאירועים המקוונים - https://bit.ly/397zm3t

 

סגנית ראש העירייה ויו"ר הועדה לשוויון מגדרי, ציפי ברנד:  "הקורונה והמשבר הכלכלי החמירו מאוד את מצבן של נשים רבות. אלפי נשים בארץ סובלות מאלימות קשה על בסיס יומיומי כש-20 נרצחו בארץ מתחילת השנה. מדובר במכה חברתית שאסור להשלים איתה ובכוונתנו לפעול להוקעתה  ולקידום שוויון מגדרי בכל תחומי החיים העירוניים. בשנה האחרונה אנו פועלים  נגד מועדוני החשפנות בעיר ולוחמים כנגד גופים שמעודדים החפצה, ביזוי ופגיעה בנשים. אנו רואים חשיבות רבה במניעה מוקדמת והצלת חיים ומנגישים ״סימני אזהרה״ לתושבות.ים לאיתור מערכות יחסים מסוכנות. אני מאמינה כי המאבק באלימות וקידום השוויון בעיר  יהפכו אותנו לעיר טובה יותר, בטוחה יותר,  השייכת  לכלל תושבותיה ותושביה וזו הולכת להיות המהפכה הבאה של העיר שלנו,  שתוביל לשאר חלקי הארץ". 

 

 

מנהלת הרשות לחוסן ושוויון חברתי ויועצת רה"ע לקידום מעמד האישה, אפרת מייקין כנפו: "אלימות כלפי נשים היא הקצה של חוסר השוויון המגדרי בחברה הישראלית, היא תולדה של חברה שהיא עדיין פטריארכלית ושנשים נחשבות בה פחות. נשים סובלות מאפליה וחוסר שוויון כמעט בכל תחומי החיים וכל אישה יודעת לספר על הטרדות שספגה, על הערות סקסיסטיות, על שיח מזלזל ועל אלימות. הסטטיסטיקה העגומה מספרת שכל אישה תיתקל במהלך חייה באחת או יותר מהתופעות הללו. משבר הקורונה החריף את חוסר השוויון והאלימות כלפי נשים הגיעה לשיאים נוראיים ולכן האחריות והחובה המוסרית שלנו כעובדי ועובדות ציבור היא להיאבק בתופעות הללו בכל הכלים שעומדים לרשותנו. רק באמצעות חיזוק השוויון החברתי והמגדרי נצליח להתמודד עם משברים ולחזק את החוסן שלנו כחברה".

פעילויות אלה מצטרפות לפעילות ענפה אותה מובילה הרשות לחוסן ושוויון חברתי של עיריית תל אביב יפו לקידום שוויון מגדרי בעיר: פיתוח תכנית אסטרטגית עירונית לשוויון מגדרי; הטמעת ההיבט המגדרי במנגנוני העבודה השונים בעירייה; מאבק באלימות מגדרית וחינוך למניעת אלימות מינית בשיתוף עם מינהל השירותים החברתיים, מנהל קהילה ומינהל החינוך; תמיכה עירונית בארגוני נשים הפועלים בעיר; סדנאות לצעירות בעיר להתמודדות עם המשבר הכלכלי  ועוד.

 

תמרורי אזהרה


חדשות תל אביב יפו והסביבה - יום יום בתל אביב יפו