אסף הראל: ''על המועצה הארצית לתכנון ובניה להורות על חיפוש שטח אלטרנטיבי עבור שדה תעופה במטרופולין תל אביב''

מאת: רותם נועם ● 21/5/2020 14:46 ● ערב ערב 2100
המועצה הארצית לתכנון ובניה גרעה את שטחו של שדה דב מתמ''א 15 ● סגן ראש עיריית תל אביב, אסף הראל, ביקש מהוועדה להחליט על הצורך בחיפוש שטח חלופי לשדה תעופה מסחרי במטרופולין תל אביב אך בקשתו לא זכתה להתייחסות הוועדה ● גם בקשתו של ראש עיריית אילת לדחות את הדיון נדחתה ● הראל הביע בדיון את רצונו להתמודד לראשות העיר תל אביב ● שדה דב - רות סוף
אסף הראל: ''על המועצה הארצית לתכנון ובניה להורות על חיפוש שטח אלטרנטיבי עבור שדה תעופה במטרופולין תל אביב''

במהלך הדיון בפני הוועדה הארצית לתכנון ובניה, שנערך בתחילת חודש פברואר השנה, ואשר עסק בגריעתו של שדה דב מתכנית מתאר ארצית (תמ"א 15), העלה הראל את עמדת העירייה לפיה על המועצה הארצית ליתן החלטה לפיה יש להתחיל ולחפש מיקום חדש לצורך הקמתו של שדה תעופה קטן לצרכים פנים ארציים, בשטח מטרופולין תל אביב. אסף אמר בדיון כי: "הטרגדיה של שדה דוב כולם יודעים זה המיקום שלו בלב ליבה של העיר הכי תוססת. מרכז חוף הים מרכז הליכה,  מנמל תל - אביב שם להחזיק שדה תעופה זה עם כל הרצון ועם כל הכאב זה היה בלתי אפשרי זה רק עניין של זמן. בסופו של דבר אני חושב שהתקבלה החלטה נכונה. יחד עם זאת, כל הטיעונים בדבר החשיבות של זה לא נעלמו. לכן אנחנו באים כאן להגיד, ואומרים או - קיי, גורעים את שדה דוב אנחנו צריכים שדה תעופה אחר במרכז במטרופולין תל - אביב. תל - אביב ותמ"א / 15 זה המקום, לכתוב את זה מפורשות . לא משנה לנו אם זה יהיה בים או שזה יהיה בגבולות העיר. מן הסתם זה לא יכול להיות בלב ליבה של תל - אביב אבל תל - אביב צריכה שדה תעופה לתנועה ארצית...אני חושב שכשאנחנו גורעים את שדה דוב זה מעשה עשוי כבר. אני לא חושב שיש סיכוי (ללכת) אחורה. אנחנו מדברים עם הפנים קדימה. יש לגרוע את שדה דוב אבל כבר בתמ"א לחייב ולחפש שדה תעופה אזרחי במטרופולין תל - אביב. אני חושב שזה הפתרון המתבקש."

במהלך הדיון דיברו גם ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הוי ועוה"ד אלון גלרט, המייצג את עיריית אילת בנושא, וביקשו דחייה במועד הדיון על מנת לאפשר לוועדה ללמוד את הנושא באופן יסודי על כל השלכותיו. זאת אף שהדיון נערך לאחר ששטח השדה כבר גולח וכל הבניינים, המסלולים והתשתיות בשטח של כ-1.5 מיליון מ"ר, פונו.

 

שדה דב, רגע לפני שהדחפורים עלו עליו

ברוך יוסקביץ' חוקר בית מטעם המועצה הארצית לתכנון ובניה, אמר כי: "אני יכול להגיד לכם שנה אחרי שנה יש פה מחדלים שלא ייתכן שיעשו בצורה כזאת. היינו הבאנו דוגמה שעשו באוסקה פי 50 יותר גדול, מה עשו בכל העולם כמה זה אפשרי ומה הפיסביליות של זה, והבאנו חוות דעת מומחים ולצערי, לא הצלחנו במעלה ההר הזה לדחוף את זה. אבל דבר אחד אני רוצה לומר ואני אומר את זה באחריות. אני בחנתי לעומק את תכנית שדה דוב בתהליכים. היא תכנית שמחייבת 3 תכניות מפורטות. שהתחילו רק בראשונה המזרחית שלה. אני חושב הראייה שחרשו מיד את השדה. לא הייתה שום סיבה בעולם לא להשאיר את השדה הזה כשימוש זמני, בתקופה שלהערכתי 10 שנים. 10 שנים. היה זה בתגובה לדברי ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי שאמר כי ניתן היה להמתין לפחות שלוש שנים עד לגילוח השדה ולהמשיך להשתמש בו עד אז. יצחק הלוי הגיב לדברי יוסקביץ' ואמר: "ברוטאליות", אלא שיצחק הלוי מתעלם מנקודה שלא חמקה משופטי העליון עת דנו בעתירתה של עיירית אילת נגד פינויו של שדה דב, כאשר הלה בעצמו הורה לפנות את שדה התעופה של אילת ולהעתיקו לרמון, אף שידע כי הליכי שינוי התב"ע במקום יארכו 15-20 שנה לפחות, שנים בהם יעמוד שטח השדה שומם בטבורה של העיר. יצחק הלוי לפיכך שיוצא כיום כנגד ההליכים שנעשו בשדה דב, נקט כאמור אותם צעדים בעצמו באילת ולפיעכך אין לו על מה להלין. עוד הוסיף יוסקביץ': "אין לנו היום ברירה כי אין לנו שיקול דעת, אנחנו קצת לא נעים לי להגיד מדברים לקיר או משתינים את פח אבל אין לנו פה ברירה אין לנו פה שיקול דעת . אבל העמדה שלי היא העמדה שלי.

דלית זילבר עדכנה כי חברת ארקיע יצאה מהשטח רק במהלך חודש פברואר השנה וכל נושא זיהום הקרקע  אמור היה להתחיל כבר אז, אם לא נדחה בשל מגפת הקורונה. עו"ד גלרט הוסיף: "הרסו את השדה בכוונה כדי להציג לכם עובדה".

גב' אילנה שפרן אמרה: "אני אומרת פה ב - , בגילוי, יש בעיה מאוד - מאוד קשה באזור תל - אביב כי זה האזור הכי בנוי. אז לכן אני אומרת, אה - , אני - , אני לא יודעת איפה אפשר אנחנו מחפשים. במסגרת תמ"א / 15 אנחנו עושים את כל החיפושים האפשריים. אנחנו סורקים כל אפשרות לשדה תעופה בוחנים את הפרמטרים בוחנים את הדבר הזה. לכן אין צורך בהצעה חלופית"

והראל הוסיף: "אני חוזר ומבקש, זאביק, כאן אסף. מכיוון שאתם ממילא עושים את זה. מכיוון שאנחנו לא יודעים איפה תתבצע הבדיקה מה היא תהיה אם נראה את התוצאות. אם תוכלו, אם נוכל לקבל אם המועצה תחליט במפורש או - קיי לחפש שטח חלופי יוצגו הממצאים כל התהליך יהיה שקוף. יכול להיות שלא ימצאו בסוף אני מבין אותך. אולי יחליטו רק בים וכשיום אחד יהיה תקציב יעשו את זה. יכול להיות שאין פתרון. אבל אנחנו רוצים שכל הבדיקה הוא להיות חשופים אליה. לראות מה המקומות שנבדקו. אולי נוכל להציע מקומות. להיות חלק מזה. לדון בממצאים. שזה חלק אם לא התמ"א אז החלטה נוספת שתהיה ועדה ". ועל כך השיבה לו דליה זילבר בתל אביב – "אם יש רחוב בתל אביב שמתאים לשדה תעופה". יצחק הלוי התעצבן ונזף בה: "את יושבת ראש ועדת העורכים זה התשובה שאת נותנת לסגן ראש העיר? באמת זה אפילו לא רציני סליחה. סליחה. זה לא רציני...את מציעה את אבן גבירול? זה מעיד על איכות הדיון".  והראל הוסיף : "אני לא מבין למה מפחדים להורות על חיפוש".

כאמור נדחתה הצעתו של יצחק הלוי לדחות את הדיון בגריעת השדה והצעתו של הראל כלל לא הועלתה להצבעה.

הראל עם הפנים לראשות העיר

 

במהלך הדיון אמר זאב ביילסקי, יו"ר המועצה הארצית:  "לא הזכרתי שתיארתי את התכונות של סגן ראש העיר שהוא גם תסריטאי גם קומיקאי גם במאי, גם מנחה טלויזיה גם מוזיקאי, איפה ראיתם פעם סגן ראש עיר. בבחירות המוניציפאליות טלוויזיה עבר לו משהו בראש לא מובן מה בדיוק. הוא התמודד על ראשות העיר והיום הוא משמש סגן ראש העיר. אני מאחל לך בהצלחה רבה. אני מקווה שיום אחד גם תחזור לימים הטובים של קומיקאי. טלוויזיה. אתה יודע" הראל שכנראה לא אהב את התשובה שקיבל השיב: "או לחילופין לראשות העיר". ואז הוסיף:  "זה מה שאני מאחל, אבל בסדר, כל אחד ואיחוליו תודה".

הראל התמודד כזכור בבחירות האחרונות מול חולדאי, ולאחר שהפסיד לו, הצטרף לקואליציה ומשמש כיום כסגן ראש העירייה 


חדשות תל אביב יפו והסביבה - יום יום בתל אביב

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש