חולדאי תובע את רגב: ''הפיצה פייק ניוז''

מאת: רותם נועם ● 20/5/2020 13:06 ● ערב ערב 2100
רון חולדאי, ראש עיריית ל אביב הגיש השבוע תביעת לשון הרע על חצי מיליון שקלים כנגד שרת התחבורה מירי רגב, זאת בשל פרסומים לא נכונים לטענתו שהפיצה אודותיו בתקשורת ● חולדאי מכוון לטענותיה של רגב כאילו אסר על הנחת תפילין ברחובות תל אביב, בשעה שהנחייתו נגעה אך ורק לרדיוס מרחק הנדרש מבתי ספר, כפי שדורש חוזר מנכ''ל משרד החינוך
חולדאי תובע את רגב: ''הפיצה פייק ניוז''

תביעת דיבה שכזו בין שני פוליטיקאים בכירים מזמן לא נצפתה במחוזותינו. רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב, הגיש השבוע תביעת דיבה כנד שרת התחבורה הנכנסת מירי רגב, זאת בעקבות התבטאויותיה בתקשורת לפיהן אסר חולדאי על הנחת תפילין במרחב הציבורי בתל אביב.

חולדאי דורש פיצוי בגובה חצי מיליון שקל ואף הודיע כי יתרום כל סכום בו יזכה, לאחר ניכוי הוצאות המשפט, לישיבה החילונית בינ"ה בתל אביב.

חולדאי כותב בכתב התביעה כי רגב נוקטת ב"מסע השמצות מכוון ומתוזמן", שהגיע לשיאו בחודש פברואר האחרון, ערב הבחירות לכנסת. ולשם הוכחת דבריו, צירף לתביעה סרטון מכנס שערך הליכוד בעכו ב-19 בפברואר, בו נשמעת רגב אומרת: "אתם יודעים שראש עיריית תל אביב הודיע שהוא לא יאשר הנחת תפילין ברחוב. תקשיבו, תקשיבו, זה פשוט הזוי". לדברי חולדאי, הסרטון שעלה לעמוד הפייסבוק של רגב זכה ל-158 שיתופים, 1,300 לייקים ו-504 תגובות.

עוד נטען בכתב התביעה כי רגב:  "הכפישה את שמו בפני אולם מלא בפעילי ליכוד, תוך שהיא מייחסת לו אמירות ומעשים שלא היו ולא נבראו, והכל במטרה לעשות הון פוליטי על גבו". בנוסף, רגב "לא הסתפקה בכך, והוסיפה לפרסם את אותן אמירות פוגעניות ומכפישות פעם אחר פעם".

חולדאי מציין בתביעה פוסט נוסף שפורסם על ידי רגב למחרת אותו יום, ובו שבה על הדברים בבוטות, וכתבה, בין השאר, "רון חולדאי מונע מיהודים להניח תפילין, כאן בישראל, ברחובות תל אביב. הבחירות האלה הן בינינו לבין ישראלים שמנותקים מהקשר העמוק של מסורת ישראל ומנסים למחוק את היהודי שבתוכנו. חייבים לצאת להצביע לליכוד, ויחד נשמור על המדינה היהודית ונשים סוף למעשים אנטי דמוקרטיים". לטענת חולדאי זכה פוסט זה ל-335 שיתופים, 4,000 לייקים ו-1,100 תגובות. עוד מציין חולדאי פרסומים נוספים של רגב, הן בעמוד הפייסבוק שלה והן בראיונות בטלוויזיה בהם שבה  על אותם מסרים.

חולדאי מבהיר בכתב התביעה כי הדברים שייחסה לו רגב, "אינם אמת. הדברים נאמרו ללא שמץ יסוד או תשתית עובדתית והם מהווים עלילה והצאת דיבה חמורה מאין כמוה". זאת לאור כך שהוא שם לו למטרה כראש עיר לקדם את חופש הביטוי ולאפשר לכל אחד להביע את דעתו להפיץ את רעיונותיו ואמונתו במרחב הציבורי, "ויעידו על כך הדוכנים הרבים הפזורים ברחבי העיר, ובהם דוכנים להנחת תפילין".

לטענת חולדאי, ההסתייגות היחידה הקיימת באופן גורף, היא זו שקבעה לפני שנים, כי אסור למקם דוכנים מכל סוג בטווח של 100 מטר ממוסדות חינוכיים, "וזאת על מנת לאפשר לילדי העיר מרחב בטוח ונקי מהשפעות בכניסתם לבית הספר וביציאתם משם".

 

מירי רגב. צילומים ויקיפדיה

לפיכך, טוען חולדאי, "לא ניתן להתעלם מהעובדה שדברי הבלע והדיבה נאמרו על ידי הנתבעת בכוונת מכוון לעורר סנסציה מול קהל משולהב במהלך תקופת הבחירות, תוך מצג עובדתי שגוי מיסודו, אשר נועד לשים את התובע כמטרה לשנאה ולבוז, תוך פגיעה בכוונה תחילה בשמו הטוב ובמוניטין הרב שצבר".

חולדאי מדגיש כי התביעה אינה עוסקת בדעותיה של רגב ביחס אליו, אף שלדבריו, "גם אותן ניתן היה וראוי היה להציג בדרך ארץ תוך הימנעות משימוש בביטויים מבזים ומתלהמים", אלא באמירותיה, שכללו "מצג עובדתי כוזב ומסולף מיסודו, כאילו התובע מונע הנחת תפילין ברחבי העיר תל אביב-יפו (דבר שלא היה ולא נברא), וזאת בידיעה שהדברים שנאמרו אינם אמת (או למצער ללא בדיקה מינימלית כמצופה מנציגת ציבור) – והכל במטרה לשים את התובע כמטרה לשנאה ולבוז".

חולדאי פנה אל רגב במכתב דרישה שתחדל מאמירותיה אלה ותפרסם הודעת הבהרה והתנצלות, תוך שהוא הבהיר לה כי מדובר בדברי בלע ופרסום שקרי, אולם רגב, נטען בתביעה, "לא חדלה ממעשיה וחלף כך המשיכה להפיץ מסרים שקריים, מופרכים ומטעים באותו עניין במדיות שונות". לטענת חולדאי, רגב אף הגדילה לעשות כאשר עודדה את קהל מעריציה לפרסם תמונות בהן הם מניחים תפילין ברחבי תל אביב ואף עודדה אותם לתייג  עצמם בהאשטאג #אל_תראי-מירי.

חולדאי טוען כי העובדה כי הפרסום נעשה ערב הבחירות מראה כי אצל רגב, "המטרה מקדשת את כל האמצעים, ובעבור 'זמן מסך' נוסף היא אינה בוחלת, במודע, בהפצת 'פייק ניוז' והסתה פרועה, תוך התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות העלולות להיות לדבריה, כמי שממלאת תפקיד של שרה בממשלת ישראל, על כל המשתמע מכך".

חולדאי מבקש את התערבות בית המשפט, "ולו על מנת להעביר מסר חד וברור לנתבעת ולנבחרי ציבור אחרים כי יש לשים סוף לתרבות השקר המזהמת את השיח הציבורי".


חדשות תל אביב יפו והסביבה - יום יום תל אביב

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש